24 czerwca 2024

Stowarzyszenie Pszczelarzy MIODNA w Baćkowicach

Stowarzyszenie Pszczelarzy MIODNA NIP 8631703755 REGON 384181521 Adres siedziby Baranówek 37, 27-552 Baćkowice email: miodna@yahoo.com

Akcja NIE MA LIPY w Zochcinku

Akcja „Nie ma lipy”. W powiecie opatowskim zasadzą 3 tysiące lip

Akcja „Nie ma lipy”. W powiecie opatowskim zasadzą 3 tysiące lip

Akcja „Nie ma lipy”. W powiecie opatowskim zostanie zasadzone trzy tysiące sztuk lipy. Lipy oprócz tego, że wyglądem imponują, stanowią źródło pożytku dla pszczół, ich kwiaty przepięknie pachną, a kwiatostany zebrane w drugiej połowie czerwca są podstawą do sporządzania syropów i nalewek.

Lipa to zioło, którego właściwości lecznicze wynikają ze składu. Kwiatostan lipy zawiera wiele prozdrowotnych substancji, przede wszystkim flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Dzięki temu lipa ma właściwości moczopędne, działa lekko rozkurczowo, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i zwiększając przepływ żółci do dwunastnicy. Jednak najczęściej wykorzystywana jest jako domowe lekarstwo na przeziębienie.

W leczeniu przeziębienia wykorzystuje się przede wszystkim działanie napotne lipy. Duże znaczenie mają też zawarte w niej związki śluzowe, które wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające.

Dzięki temu lipa łagodzi kaszel, ból gardła, chrypkę. W związku z tym napary z kwiatów lipy stosuje się jako pomocniczy, łagodny środek napotny w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych, jak angina, grypa, zapalenie gardła, oskrzeli i przy przeziębieniu.

Herbata z lipy działa nie tylko napotnie, ale też moczopędnie, dlatego podczas leczenia przeziębienia lipą należy pamiętać o nawadnianiu organizmu innymi płynam, najlepiej herbatą owocową lub niegazowaną wodą mineralną.

W akcję sadzenia lip włączyli się uczniowie szkół z naszego powiatu. Tomasz Staniek, starosta opatowski i Grzegorz Gajewski, burmistrz Miasta i Gminy Opatów posadzili lipy na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku.

– Dziękuje Panu Darkowi Bińczakowi i Robertowi Chodorkowi za pomysł i realizaję projektu – powiedział Tomasz Staniek, starosta opatowski.